We use technologies like cookies to store and/or access device information. We do this to improve browsing experience and to show (non-) personalized ads. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
Techninė saugykla arba prieiga yra griežtai būtina siekiant teisėto tikslo – sudaryti sąlygas naudotis konkrečia paslauga, kurios aiškiai paprašė abonentas arba naudotojas, arba tik tam, kad būtų galima perduoti ryšį elektroninių ryšių tinklu.
Techninė saugykla arba prieiga yra būtina teisėtam tikslui išsaugoti nuostatas, kurių neprašo abonentas ar vartotojas.
Techninė saugykla arba prieiga, kuri naudojama tik statistiniais tikslais.
Techninė saugykla arba prieiga, kuri naudojama tik anoniminiais statistikos tikslais. Be teismo šaukimo, jūsų interneto paslaugų teikėjo savanoriško įsipareigojimo ar papildomų įrašų iš trečiosios šalies, vien šiuo tikslu saugoma ar gauta informacija paprastai negali būti naudojama jūsų tapatybei nustatyti.
Techninė saugykla arba prieiga reikalinga norint sukurti naudotojo profilius reklamai siųsti arba sekti vartotoją svetainėje ar keliose svetainėse panašiais rinkodaros tikslais.
Karališkasis Gustavianas
Ką jūs įsivaizduojate, kai girdite minint skandinavišką interjero stilių? Dauguma žmonių tikriausiai pagalvoja apie gana stereotipiškus jo bruožus – šviesias spalvas, minimalizmą, gal dar spalvotas tekstilės detales. Tačiau iš tiesų skandinaviškas interjeras gali būti įvairus, jis skiriasi tarp šalių – tarkime Danijos ir Švedijos, jis gali būti minimalistiškas, kaimiškas, ir netgi elegantiškai prabangus. Šį kartą papasakosime apie vieną iš skandinaviško interjero stiliaus šakų – švediškąjį Gustavianą.
Gustaviano stilius gimė Švedijoje apie 1780-uosius metus. Švedijos karalius Gustavas III savo kelionės į Paryžių metu taip susižavėjo Versaliu, jog nusprendė tėvynėje įkurti „Šiaurės Paryžių“. Tuo metu Švedija buvo viena iš Europos galingųjų, turtinga gamtos ištekliais, tokiais kaip geležies rūda ir mediena. Ir nors Prancūzijai ar Rusijai turtais bei karine galia ji neprilygo, tačiau Švedijos karališkieji rūmai tikrai galėjo varžytis su prabangiomis šių šalių rezidencijomis. Gustavas III buvo menų globėjas, Švedijos Akademijos įkūrėjas, Karališkojo operos teatro steigėjas. Po jo mirties Gustavo vardas tapo visame pasaulyje žinomo baldų bei interjero stiliaus sinonimu.
Gustaviano stilius įkvėpimo semiasi iš prancūzų rokoko, neoklasicizmo, tačiau yra paprastesnio, gaivesnio dizaino. Savita šiaurietiška kultūra puošnųjį užjūrio stilių kiek pakeitė, padarė griežtesnių formų bei linijų.
Baldai yra švarių, paprastų linijų, dažnai būna išpiešti gėlių bei kitokiais raštais. Piešiniais dekoruoti baldai buvo populiarūs tarp vidurinės ir žemesniosios klasės, kadangi tik turtingieji galėjo sau leisti naudoti prabangų raudonmedį. Visi kiti žmonės tenkinosi pušiniais baldais, kuriuos puošdavo dailiais piešiniais.
Baldai dažniausiai šviesių ar padūmavusių spalvų, padedantys atspindėti šviesą žiemos laikotarpiu, dauguma yra ant kojelių. Tiesą sakant, Gustaviano stiliaus stalai, kėdės bei sofos dažnai atpažįstami būtent iš raižytų kojų, tačiau jų raižiniai nėra tokie įmantrūs kaip prancūziški.
Gustaviano stiliaus spalvos, be baltos, pilkos ir kitų švelnių pastelinių atspalvių, turi ir daug saulėtos geltonos, blyškios citrinos, dažnai komponuojamos su ramia, puikiai kontrastuojančia mėlyna.
Labai svarbus Gustaviano stiliaus elementas yra tobulas apšvietimas. Dideli, dekoratyvūs krištolo sietynai puikiai dera švariame, neutraliame sienų bei visos aplinkos fone. Apšvietimui taip pat naudojami kandeliabrai, turintys penkias – septynias šakas žvakėms, papildomą apšvietimą suteikia žvakės specialiose sieninėse žvakidėse.
Gustaviano stiliuje nevengiama ir aksesuarų. Jam būdingi dideli paauksuoti veidrodžiai, kurie maksimaliai atspindi šviesą ilgomis tamsiomis žiemomis. Taip pat dažnai galima pamatyti elegantiškus švytuoklinius laikrodžius ant sienos bei didelius pastatomus Mora laikrodžius, aukso detales balduose ir baltos – mėlynos spalvos dryžuotus bei languotus medvilnės audinius, kurie buvo naudojami 18 amžiaus Švedijoje, tačiau ir dabar neišeina iš mados.
Gustavianas dabar sugrįžta į madą, jo atspindžius galime pamatyti daugelyje pasaulio interjerų žurnalų – nuostabius šviesius kambarius su ramių blyškių spalvų baldais, nubalintomis grindų lentomis, didžiuliais veidrodžiais bei krištolo sietynais. Šiandien originalūs daiktai iš 18 amžiaus aukcionuose kainuoja tūkstančius dolerių.
Gustaviano stilius išplito iš karališkųjų rūmų Drottningholme bei Gripsholme į miestiečių namus, o po to į jų kaimo kotedžus, kur tapo labiau kaimiškas ir paprastas, bet su vis dar atpažįstamomis Gustavianiškomis šaknimis.
Provincijos Gustavianą arba kitaip vadinamą švedišką kaimo stilių išpopuliarino švedų dailininkas Karlas Larsonas su savo žmona Karina, kuri dekoravo jų kotedžą Lilla Hyttnäs, esantį centrinėje Švedijos dalyje, netoli Faluno. Įprastas Gustaviano stiliaus spalvas – šviesiai mėlyną, baltą, subtiliai auksinę, Karlas Larsonas pakeitė tamsesne mėlyna, ochros bei turtinga žemiška raudona spalvomis. Damasko, šilko apmušalai bei užuolaidos buvo pakeisti drobe, o puošnūs sietynai paprastais mediniais šviestuvais.
Daugiau apie skandinavišką kaimo interjero stilių – kitame blogo įraše.
***
Nuotraukos – iš Pinterest